سقف عرشه فولادی نوعی سقف است که از دو عنصر ورق های فولادی گالوانیزه ذوزنقه ای شکل تحتانی و برش گیرها (گل میخ ها) تشکیل می شوند و به همین خاطر از سایر سقف ها کاملا متمایز است. اجرای سقف عرشه فولادی با استفاده آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی ورق فولادی آن انجام می شود.

در حال حاضر اجرای سقف عرشه فولادی دارای سریع ترین سرعت اجرای ممکن می باشد. در واقع، عرشه فولادی یک ورق فولادی شیاردار است که توسط تیرهای فولادی یا میله ها، پشتیبانی و تقویت می شود. آنها برای حمایت از بتن یا لایه های عایق سقف استفاده می شوند. عرشه فولادی برای تهیه و تولید یک محصول کارآمد و برای استفاده در سقف ها و کف ساختمان طراحی می شوند.

قیمت سقف عرشه فولادی

این نوع سقف یکی از مصالح ساختمانی مدرن بوده و سرعت ساخت و ساز را به طور قابل توجهی بالا می برد و به همین دلیل است که به عنوان اقتصادی ترین روش ساخت سقف برای ساختمان ها به شمار می آید. یکی از بخش های اصلی سقف های کامپوزیت عرشه فولادی، تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه است.

از آن جا که روش های معمول و سنتی اجرای سقف زمان بر، هزینه آور و دشوار است، کارشناسان در زمینه ساخت و ساز سازه ها و ساختمان ها، روش های نوین اجرای سقف نظیر اجرای سقف عرشه فولادی را پیشنهاد می کنند.

همان طور که گفتیم سقف عرشه فولادی از جدیدترین روش های اجرای سقف می باشد که در عصر مدرن طرفداران زیادی پیدا کرده است. از دلایل حائز اهمیت اجرای این نوع سقف می توان به سرعت در اجرا، حذف متریال های اضافه و نیز هزینه کمتر اشاره نمود. همچنین، سقف عرشه فولادی متشکل از ورق های گالوانیزه بوده و بدون هیچ گونه میلگرد و قالب بندی اجرا می گردند.

سقف عرشه فولادی

مشخصات سقف عرشه فولادی
حذف قالب بندی
حذف تیرهای فرعی
حذف میلگردهای کششی
سرعت اجرای بالا، به طوری که سرعت اجرا تا یازده برابر سقف تیرچه و بلوک و دال بتنی است.
نصب آن بدون جوشکاری و با استفاده از میخ های فولادی انجام می گیرد.
مقاوم در برابر زلزله
امکان بتن ریزی تمامی طبقات در یک زمان
امکان اجرای سقف از طبقات بالا به پایین و اجرای سقف ها به طور همزمان
وزن کمتر سقف که باعث کاهش وزن سازه و سبک تر شدن اسکلت و فونداسیون ساختمان می شود.
ارزان و مقرون به صرفه
مقاوم در برابر آتش سوزی
حمل و نگهداری آسان
حفظ ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپوی کارگاهی
سقف های عرشه فولادی

اجزای سقف عرشه فولادی
سقف های عرشه فولادی از تعدادی مصالح تشکیل شده اند که عبارتند از:

ورق فولادی
برشگیر یا گل میخ
آرماتور
بتن
مراحل و نحوه اجرای سقف عرشه فولادی
مراحل و طریقه اجرای سقف های عرشه فولادی به قرار زیر است:

دپو و انتقال به طبقات: ابتدا ورق های کامپوزیت به کارگاه منتقل شده و در یک فضای کوچک دپو می شوند. سپس به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و فقط با استفاده از یک بالابر به ترازهای مختلف طبقات انتقال می یابد.
جاگذاری عرشه های فولادی: این عرشه ها دارای گیره های نر و مادگی هستند که با کمک نیروی انسانی نیمه ماهر به راحتی در یکدیگر چفت می شوند و بعد از پایان یافتن این مرحله، می توان به راحتی در طبقات رفت و آمد کرد و سرعت کار نیز به طور چشمگیری بالا می رود.
نصب میلگرد و گل میخ: برای متصل کردن عرشه های فولادی بر روی تیرها از گل میخ استفاده می شود که انجام اینکار باعث کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می گردد.
بتن ریزی: بعد از اتصال میلگردها، مرحله بتن ریزی انجام می شود. نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه کنید این است که یکنواختی سطح صفحات و ضخامت کم دال باعث می شود هوا سریع تر خارج شده و عمل بتن ریزی راحت تر انجام شود.
سقف عرشه فولادی

کاربرد سقف عرشه فولادی
سقف عرشه فولادی در سازه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله:

صفحات سیمانی سبک مثل LSF ، LGS ، PBS و CSF.
سازه های صنعتی پیش ساخته سبک
سازه های اسکلت فلزی سبک و سنگین ( سازه های مدرن، سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی)
برای سازه های اسکلت بتنی با حذف قالب بندی تیرچه، بلوک و کاهش حجم بتن سقف می تواند به کار رود.
مزایای سقف عرشه فولادی
بسیاری از کارشناسان، مهندسین و کارفرمایان در زمینه ساخت سازه بر این باورند که مزایای سقف عرشه فولادی آن قدر زیاد است که می توان از معایب آن چشم پوشی نمود. همانطور که سقف عرشه فولادی از سبک وزن ترین سقف های ممکن می باشد، در امر سبک وزن شدن کلی سازه نقش بسزایی ایفا کرده است. بنابراین، سازه ای که با تکنولوژی مربوط به این نوع سقف ساخته می گردد دارای مقاومت دوچندان در برابر ضربه و لرزش ناشی از زمین لرزه می باشد.

سقف های عرشه فولادی

از دیگر مزایای عرشه فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت اجرای بالا و متعاقبا افزایش سرعت ساخت و ساز
کم شدن مصرف فولاد و بتن
کاهش هزینه های ساخت و ساز و حمل و نقل
افزایش ایمنی سازه
دوام بالا
نصب آسان تر
قابل بازیافت
معایب سقف عرشه فولادی و راه حل های رفع آن
همانطور که سقف عرشه فولادی از مزایای منحصر به فردی در اجرا برخوردار بوده معایبی نیز دارد که نمی توان به سادگی از آن ها چشم پوشی نمود. ما در ادامه به معایب سقف عرشه فولادی می پردازیم.

آن چه که در مبحث اجرای سقف عرشه فولادی به میان آمده است سختی اجرای آن می باشد. اجرای سقف عرشه فولادی نیازمند تمهیدات لازمه است که از دشواری های کار محسوب می شود.

علاوه بر این، لرزش این نوع سقف ها از مطرح ترین معایب ایجاد شده محسوب می شود. اگرچه در صورتی که سقف عرشه فولادی مطابق با استانداردها و ضوابط موجود و ثبت گردیده در آئین نامه مبحث دهم مقررات ملی ساختمان اجرا شود، دچار لرزش های شدید نمی شود.

عوامل زیادی در لرزش سقف عرشه فولادی نقش دارد که از آن ها باید به فاصله تیرریزی بین تیرهای فرعی، انتخاب نادرست در ضخامت ورق فولادی، ارتفاع عرشه و مشکلات اجرا اعم از کیفیت نامطلوب فرمینگ، عدم رعایت حداقل بتن ریزی و اجرای نادرست عرشه اشاره داشت.

هر کدام از عوامل منجر شده به لرزش سقف عرشه فولادی راهکارهای مختص خود را دارند که در صورت رعایت آن ها می توان تا حد زیادی از لرزش ها کاست.

قیمت سقف عرشه فولادی
عوامل متعددی بر قیمت سقف عرشه فولادی تاثیر می گذارد که برخی از آنها عبارتند از: قیمت اجزای تشکیل دهنده آنها و دستمزد اجرا. با توجه به اینکه قیمت ورق گالوانیزه در بازار امروزی نوسان دارد، قیمت سقف عرشه فولادی نیز متفاوت بوده و روزانه در نوسان است.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *